Články
Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád kaskádu
V Heurece máme CSS rádi. Pokud ne všichni, tak alespoň ti, co s ním běžně přijdou do styku. CSS je totiž — stejně jako HTML — deklarativní a jednoduchý jazyk a s HTML sdílí i podobně laxní validátor, který přijme ledacos a taktně přeskočí, co nezná. Na rozdíl od HTML, které asi většinu z nás ze spánku nebudí, však CSS v lidech vyvolává mnohem silnější emoce. Zkušenost mi říká, že častým viníkem je takzvaná kaskáda.
JSCamp a CSSCamp 2019: Pište méně kódu
Barcelona plní nejen titulky novin, ale hostí i řadu skvělých konferencí — o jedné takové už jsem ostatně psal — a kombinace JSCamp a CSSCamp 2019 nebyla výjimkou. Jak napovídají názvy, každoročním těžištěm konferencí jsou JavaScript a CSS ve všech svých podobách. Pro ty nejlepší přednášející však posloužily jen jako odrazový můstek k prozkoumání témat širšího záběru.
Jak vyzrát na podporu prohlížečů
Základem webové služby je HTML. To je závěr předchozího článku a předpoklad, na kterém stavíme, když službu s pomocí JavaScriptu zlepšujeme. Jak ovšem zajistit, aby se JavaScript spustil jen tehdy, kdy máme jistotu, že to hostitelské prostředí — typicky prohlížeč — snese? A jak stanovit hranici, která uživatele jasně rozdělí na dva tábory: s JavaScriptem a bez?
Princip postupného vylepšení
Od svého zrodu prošel JavaScript, spolu s celým internetem, obrovským vývojem a z neškodně působícího jazyka se stal moloch, na jehož bedrech spočívá nemalá tíha webů, které dnes používáme. Ostatně stačí provést malý pokus. JavaScript v prohlížeči na chvíli vypneme a záhy zjistíme, že se nám web před očima rozpadá rychleji než důvěra v dobré úmysly Facebooku.
Full Stack Fest 2018
Měli jste někdy chuť na pódium hodit tu tašku plnou zbytečností, co navzdory zdravému rozumu na konferencích stále rozdávají? Mně se to občas stává. Místo zajímavých zkušeností nebo myšlenek přednáška obsahuje výčet dokumentace, a osoba na pódiu se navrch tváří, že je to zajímavé.
Jak spravovat ikony?
Ikony nepatří mezi nejpalčivější problémy, se kterými se při vývoji na webu musíme potýkat, ale přesto lze najít pár zajímavých problémů. Jak ikony spravovat a jakým způsobem je zobrazit uživateli? Jeden přístup střídá další — každý o trochu lepší než ten předchozí, každý svým způsobem nedokonalý. Vrcholem této snahy je takzvaný SVG sprite.